جراحی تعویض مفصل لگن

آرتریت و جراحی تعویض مفصل لگن یا هیپ

جراحی تعویض مفصل لگن

 

جراحی تعویض مفصل لگن، پروسیجری است که در آن پزشک جراح (ارتوپد) قسمت درگیر آرتریت را که همان مفصل هیپ است خارج کرده و به جای آن از پروتز مصنوعی که اغلب از اجزایی فلزی و پلاستیکی ساخته شده است، استفاده میکند. این عمل اغلب زمانی انجام میشود که تمام راه های دیگر برای کاهش درد مفصل بی فایده باشد. هدف از انجام این پروسیجر کاهش درد و نیز بهبود و تسهیل راه رفتن است.

 

در طول عمل تعویض مفصل لگن چه اتفاقی میافتد؟

عمل تعویض مفصل لگن

عمل تعویض مفصل لگن را میتوان هم به روش باز که همان روش سنتی جراحی است و هم به روش مدرن تر که در آن پروسیجر کمتر تهاجمی است، انجام داد. تنها تفاوت بارز میان این دو تکنیک، سایز برش جراحی است.

در طی جراحی نرمال تعویض مفصل لگن، شما تحت بیهوشی عمومی (GA) قرار خواهید گرفت که طی آن عضلاتتان ریلکس شده و در خوابی عمیق فرو خواهید رفت. در این شرایط دردی احساس نخواهید کرد و نیز در حین عمل هم در جریان پروسیجر نخواهید بود. بی حسی اسپاینال نیز میتواند انتخاب خوبی برای حفظ متناوب بی دردی حین یا بعد از عمل باشد.

جراح شکافی طولی روی مفصل لگن ایجاد کرده تا از طریق آن عضلاتی که روی مفصل را پوشانده و انتهای مفصل و سر استخوان ران را به هم مرتبط کرده اند را کنار بزند و نسبت به مفصل دید مستقیم پیدا کند. سپس قسمت گوی شکل سر استخوان ران که در داخل کاسه، مفصل شده است کمی پایینتر از قسمت گوی شکل، با استفاده از یک اره بریده میشود، سپس پروتز مصنوعی توسط سیمان یا ماده ای دیگر به قسمت بالایی استخوان ران که برش خورده است متصل شده و قسمت دیگر پروتز نیز که گوی شکل است وارد قسمت کاسه شکل مفصل میشود. ممکن است در داخل زخم، درن (وسیله ا ی از جنس لاتکس یا پلاستیک یا…) به منظور خروج ترشحات قرار داده شود و در نهایت پزشک عضلات را دوباره در جایشان متصل کرده و زخم را بخیه میزند.

امروزه اکثر جراحی های تعویض مفصل لگن طبق روش مدرن و استاندارد انجام میشوند.(۱۰-۸ اینچ برش روی پوست در طول مفصل لگن) در سالهای اخیر برخی پزشکان از روش بسیار کم تهاجمی استفاده میکنند. در این روش پزشک جراح یک یا دو برش به طول ۵ اینچ در طول مفصل روی پوست ایجاد میکند و جراحی از طریق همین برش های ریز به روش استاندارد پیش برده میشود.

ایجاد برشهای ریز سبب کمتر شدن شدت و مقدار خون ریزی، کمتر شدن احساس درد پس از عمل، کمتر شدن طول مدت بستری و نیز کمتر شدن جای زخم (اسکار) و سرعت بخشیدن به بهبود خواهد شد.

از آنجایی که در طول عمل تعویض مفصل لگن خون ریزی خواهیم داشت باید قبل از عمل خون اهدا کنید.(روشی از انتقال خون است که بیمار مدتی قبل از عمل در مرکز اهدا خون یا بانک خون بیمارستان اهدا کرده و در این مدت این خون برایش حفظ شده و حین عمل در صورت نیاز مجددا تزریق می شود.)

 

بعد از انجام جراحی تعویض مفصل لگن چه اتفاقی میافتد؟

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

ممکن است حدود ۶-۴ روز بعد از عمل به صورت استراحت مطلق در بیمارستان بستری بمانید و بالشی نرم بین پاهایتان قرار داده شود تا مفصل جدید در جایش ثابت بماند. در این مدت برایتان سوند ادراری تعبیه میشود تا در صورت نیاز به دفع ادرار مشکلی نداشته باشید. معمولا فردای روز عمل، فیزیوتراپی شروع میشود و روز بعد از آن میتوانید با واکر، عصا یا چوب دستی راه بروید. تا هفته ها و ماه ها بعد از عمل می توانید جلسات فیزیوتراپی را ادامه دهید.

 

پس از عمل تعویض مفصل لگن از کدام فعالیتها باید دوری کرد؟

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

برای تمام بیمارانی که جراحی تعویض مفصل لگن داشته اند، به مدت ۱۲-۶ ماه چرخیدن روی پاشنه ی پایین که جراحی شده است یا چرخ زدن دور خود ممنوع است.

همچنین اجازه ندارید پایی که جراحی شده است را عقبتر از خط وسط بدن ببرید حتی همان پا را بیشتر از ۹۰ درجه هم نباید بچرخانید. همچنین خم شدن به جلو، چرخش کمر و چمباتمه زدن نیز ممنوع است. متخصص فیزیوتراپیست شما با کمک تجهیزات و تکنیک هایی که دقیقا با نوع مشکل شما تطبیق یافته اند، به شما در پیشبرد صحیح فعالیت های روزمره و اقداماتی که نیاز به احتیاط دارند، کمک میکند. به یاد داشته باشید که اگر به توصیه های فیزیوتراپیست خود بی توجه باشید ممکن است در طی فعالیتها دچار دررفتگی مفصل جدید و حتی نیازمند جراحی مجدد شوید. حتی بعد از اینکه مفصل کاملا بهبود یافت باید از انجام ورزشهای خاص و فعالیتهای سنگین پرهیز کنید. مفصل جدید صرفا برای انجام فعالیتهای عادی و روزمره طراحی شده است؛ نه بیشتر.

 

پس از انجام جراحی تعویض مفصل لگن در خانه چه فعالیتهایی میتوانم انجام دهم؟

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

اقداماتی وجود دارد که پس از اینکه این جراحی را انجام دادید و به خانه رفتید، با انجام آنها میتوانید زندگی را برای خودتان آسان و لذت بخش تر کنید. در زیر به چند مورد از آنها اشاره میکنیم:

 

• پله نوردی (حتی یکی دو تا پله را) به حداقل برسانید حتی اگر مجبور به انجام آن هستید، فعالیت هایتان را طوری تنظیم کنید که روزی بیشتر از یکی دو مرتبه نشود.
• روی صندلی محکم که پشت کمری اش صاف است بنشینید. مراقب باشید نباید لم بدهید!
• به منظور پیشگیری از سقوط، فرشهای لیز و آزاد در اتاق را جمع کنید و سعی کنید کف اتاق را تمیز و خالی نگه دارید.
• از توالت فرنگی استفاده کنید. این وسیله به شما کمک میکند مجبور نباشید ران را زیادی خم کنید.
• از حیوانات پر جنب و جوش که ممکن است باعث آسیبتان شوند تا زمان بهبودیتان دوری کنید.
• قبل از اینکه به فعالیتهایی مثل رانندگی، فعالیت جنسی و تمرینات ورزشی بازگردید حتما در مورد آنها از پزشکتان سوال کنید.

 

آیا جراحی تعویض مفصل لگن ایمن است؟

جراحی تعویض مفصل لگن سالهای سال انجام می شود و تکنیکهای جراحی نیز روز به روز پیشرفته تر میشوند. در این عمل هم مثل تمام اعمال دیگر جراحی خطراتی وجود دارد.

از آنجایی که ابتدای کار خیلی نمی توانید به اطراف بچرخید و حرکت داشته باشید، تشکیل لخته های خونی یکی از نگرانیهای جدی ما است. از این رو پزشکتان به منظور پیشگیری از ایجاد لخته های خونی برایتان داروهای ضد انعقاد خون تجویز میکند. عفونت و خون ریزی نیز به همراه بیهوشی عمومی (GA) محتمل است.دیگر نگرانی هایی که ممکن است در این دوره شاهد آن باشید عبارتند از:

• ممکن است طول پایی که روی آن جراحی انجام شده است در محدوده نرمال نباشد (کوتاه و بلند شدن اندام محتمل است.)
• ذرات چربی موجود در مغز استخوان ممکن است وارد جریان خون شده و به ریه منتقل شوند و در پی آن دچار مشکلات شدید تنفسی شوید(آمبولی چربی).
• باید مراقب باشید که پایتان را خیلی باز نکنید یا حتی روی زمین ننشینید چون احتمال اینکه مفصل از جایش در برود وجود دارد.
• به دنبال تورم و فشار موجود روی اندام ممکن است اعصاب موجود در ناحیه آسیب دیده و به دنبال آن بخشی از اندام بیحس شود.
• قسمت مصنوعی و پروتز اندام ممکن است در جایش لق شود یا حتی بشکند و عفونت کند.

قبل از اینکه تن به انجام این عمل دهید در مورد این مسائل با پزشکتان صحبت کرده و بی گدار به آب نزنید.

 

بعد از اینکه جراحی تعویض مفصل لگن را انجام دادم این پروتز تا چه مدت به کار خود ادامه می دهد؟

وقتی در سال ۱۹۷۰ اولین بار جراحی تعویض مفصل لگن انجام شد، پروتز مصنوعی به مدت ۱۰ سال در اندام ماند و ما این را میدانیم که ۸۵% از پروتزهای داخل لگن به مدت ۲۰ سال سالم باقی می مانند که پیشرفت های هرروزه ی علم پروتزهای مصنوعی، این مدت را طولانی تر هم خواهد کرد. اگر پروتز آسیب ببیند می توان با جراحی آن را ترمیم کرد اما این عمل نسبت به عمل قبلی (اولی) پیچیده تر خواهد بود.

 

 

اشتراک گذاری پست