آسیب دیدگی های شانه؛ علائم و ورزشهای مفید

آسیب دیدگی های شانه؛ علائم و ورزشهای مفید

آسیب دیدگی های شانه؛ علائم و ورزشهای مفید

آسیب دیدگی های شانه یکی از انواع آسیب دیدگی های بسیار رایج است. برای اینکه بهتر به شیوع این مشکل در میان مردم پی ببرید کافی است نگاهی به آمار و ارقام بیندازید. در سال ۲۰۰۶ تقریباً ۷٫۵ میلیون نفر در کشوری مثل آمریکا به خاطر مشکلات و آسیب دیدگی های مربوط به شانه (که البته کشیدگی و پارگی عضلات و رباط ها را هم شامل می شود)، به پزشک مراجعه کردند.

یکی از کارهایی که به صورت قابل توجه احتمال آسیب دیدگی های شانه را بالا می برد، انجام ورزش هایی است که نیازمند انجام حرکات تکراری، شدید یا بالا بردن دست بالای سر هستند. از نمونه های این نوع ورزش ها می توان به شنا کردن، تنیس، بیس بال و وزنه برداری اشاره کرد. البته فعالیت های روزمره یا حرکات و فعالیت های مربوط به شغل هم می توانند باعث آسیب دیدگی های شانه شوند. مثلا شست و شو (به خصوص دیوار ها که باید همش دست تان را بالای سر ببرید) و باغ بانی و رسیدگی به گل و گیاه ها هم موقعیت هایی ایجاد می کنند که می تواند باعث آسیب دیدگی شانه شود.

 

علائم هشدار دهنده آسیب دیدگی های شانه

علائم هشدار دهنده آسیب دیدگی های شانه

اگر در شانه و بافت های اطراف آن احساس درد می کنید، باید به چند نکته توجه کنید.

اول اینکه آیا شانه و مفصل آن سفت و خشک شده است؟ و اینکه آیا دامنه حرکتی شانه همچنان مثل سابق است؟ یعنی آیا دست و شانه را در همه جهات می توانید حرکت دهید و بچرخانید؟

دوم اینکه احساس عدم ثبات و استحکام در شانه ندارید؟ مثلا اینکه احساس نمی کنید مفصل شانه تان دیگر مثل سابق استحکام ندارد و هر لحظه ممکن است استخوان از جای خود بیرون بزند (در رفتگی)؟

سوم اینکه باید به این توجه کنید که آیا احساس ضعف در شانه دارید یا نه؟ ممکن است احساس کنید شانه تان دیگر قدرت و توانایی سابق برای انجام فعالیت های روزمره را ندارد.

اگر هر کدام از نشانه ها و مواردی که بالاتر گفتیم را دارید، باید مراقب باشید چون شانه تان تا حدی دچار آسیب دیدگی شده است و احتمال بد تر شدن آن در آینده نزدیک و مشکل ساز شدن آن بسیار زیاد است. در این موقعیت باید به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا وضعیت آسیب دیدگی به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد. بعد اقدامات درمانی و پیش گیرانه که لازم است مشخص می شود که شما باید همه را به طور کامل و دقیق انجام دهید.

 

شانه به طور معمول دچار چه نوع آسیب دیدگی هایی می شود؟

آسیب دیدگی های شانه

بیشتر مشکلاتی که در شانه به وجود می آیند از مشکلات و آسیب دیدگی های عضلات، رباط ها و تاندون ها نشات می گیرند و درصد کمی از آن ها مربوط به مشکلات استخوانی و غضروفی و … می شوند. به ورزشکاران جزو آن دسته از افرادی هستند که به طور کلی بیشتر در معرض آسیب دیدگی های شانه هستند. شرایطی که برای بسیاری از ورزشکاران وجود دارد اغلب عامل آسیب دیدگی های شانه می شود. معمولا در عضلات و بافت های ناحیه شانه (و به طور کلی مفاصل) در دراز مدت و به خاطر انجام مکرر بعضی از حرکات و فعالیت ها (چه در طول تمرین و چه در طول آماده سازی ها) فرسایش و التهاب و … اتفاق می افتد.

یکی از بدترین تصورات در مورد درد شانه که بسیاری از ورزشکار ها هم دارند این است که درد شانه اهمیت زیادی ندارد. به همین دلیل هر طوری که هست می خواهند درد شانه را تحمل کنند و به کاری که می کنند ادامه دهند. این کار فقط یک نتیجه دارد و آن هم بدتر شدن آسیب دیدگی و شرایط شانه است که مشکلات بعدی به بار می آورد و درمان را هم سخت تر می کند.

به علاوه خیلی از افراد میزان آسیب دیدگی را به درستی تخمین نمی زنند. یعنی فکر می کنند مثلا اینکه فکر می کنند اگر درد ثابت و کم در شانه وجود دارد، یا اینکه شانه و دستشان کمی احساس ضعف دارد یا دامنه حرکتی مفصل کمی کمتر از حد معمول شده است، مسئله چندان مهم نیست و نباید خودشان را نگران آن کنند و پس از مدتی دیگر آن را کاملا نادیده می گیرند! علت اصلی چنین اشتباهی هم این است که از اتفاقی که واقعا در شانه شان در حال رخ دادن است خبر ندارند و نمی دانند تا حد آسیب دیدگی می تواند جدی باشد.

متخصصان ارتوپد مشکلات و آسیب دیدگی های شانه را به چند دسته و مرحله تقسیم می کنند که درک بهتری از مشکلات مربوط به شانه به ما می دهد.

 

ناپایداری مفصل شانه

ناپایداری شانه

گاهی اوقات مفصل شانه به شکلی حرکت می کند یا به آن به صورتی نیرو وارد می شود که باعث می شود استخوان ها در مفصل در حالت غیر معمول خود قرار بگیرند. به این حالت ناپایداری شانه می گویند. این مشکل می تواند باعث در رفتگی در مفصل شانه شود. افرادی که از ناپایداری شانه رنج می برند، معمولا وقتی دست شان را بالای سر می برند، احساس درد می کنند. یکی از نشانه های دیگر این مشکل هم این است که فرد احساس می کند استخوان هر لحظه از جای خودش ممکن است بیرون بزند و جا به جا شود.

 

گیر افتادگی شانه

گیر افتادگی شانه

گیر افتادگی شانه به این علت به وجود می آید که عضله شانه به بخش بالایی تیغه شانه که آکرومیون (acromion) نام دارد به شدت کشیده شود و به آن فشار وارد کند. مشکل گیر افتادگی شانه معمولا زمانی اتفاق می افتد که فعالیت های شدید که در آن ها دست بالای سر قرار دارد انجام می شود. در حالتی که گیر افتادگی شانه اتفاق میفتد، باید سریعا مراقبت های پزشک انجام شود چون که گیر افتادگی شانه به سرعت باعث التهاب شدید در بافت ها می شود که بعد تر مشکلات و آسیب دیدگی های بیشتری را در پی دارد.

 

آسیب دیدگی روتاتور کاف

آسیب دیدگی روتاتور کاف

آسیب دیدگی روتاتور کاف یکی از مواردی است که به شدت روی عملکرد مفصل شانه تاثیر می گذارد. روتاتور کاف یکی از بخش ها و اجزای مهم تشکیل دهنده شانه است. چهار عضله و تاندون در شانه وجود دارند که از استخوان کتف به استخوان بازو متصل هستند. این عضلات وظیفه ثابت نگه داشتن و حمایت از استخوان های مفصل را بر عهده دارند. این عضلات روتاتور کاف ثبات مفصل را هنگام حرکات مختلف دست و به خصوص زمانی که دست بالای سر می رود، حفظ می کنند.

وقتی روتاتور کاف آسیب ببیند، حرکات مفصل شانه با مشکلات زیادی رو به رو می شود. گاهی اوقات هم آسیب دیدگی روتاتور کاف طوری است که ترمیم کامل بافت امکان پذیر نیست و در نتیجه شانه دیگر نمی تواند عملکرد سابق را پیدا کند که ممکن است نتیجه اش عدم توانایی پیگیری رشته ورزشی یا فعالیتی که فرد داشته است، باشد.

 

درمان آسیب دیدگی های شانه

مهم تر از هر چیز در درمان آسیب دیدگی ها (تقریباً همه آن ها) تشخیص زود هنگام آن است. اگر به موقع متوجه آسیب دیدگی شوید و اقدام به درمان آن کنید، از آسیب دیدگی های بیشتر و بعدی جلوگیری کرده اید. به غیر از آن، اقداماتی هم هست که می تواند به ترمیم سریع تر و بهبودی شانه کمک کند.

 

ورزش های مخصوص شانه

معمولا وقتی به متخصص مراجعه می کنید، بعد از بررسی وضعیت آسیب دیدگی شانه، تعدادی حرکات و ورزش های تقویتی و کششی برای بهبود وضعیت شانه تان تجویز می کند تا روند درمان سریع تر شود و آسیب دیدگی بیشتر از آن چه هست نشود.

در ادامه چند مورد از رایج ترین و ساده ترین ورزش ها را معرفی می کنیم

 

  1. تقویت کلی عضلات شانه

حرکت ورزشی برای تقویت کلی عضلات شانه

یکی از روش های ساده برای تقویت عضلات، استفاده از کش لاستیکی (یا کش بدن سازی) است. یک عدد از این کش ها را به دستگیر در می توانید وصل کنید. صاف و مستقیم پهلوی در بایستید. بعد خیلی آرام کش با یک دست به سمت خودتان بکشید . دست تان از آرنج تا ۹۰ درجه خم شده باشد و بازو موازی و کنار بدن تان قرار داشته باشد. این حالت را ۵ ثانیه حفظ کنید. همین حرکت را با هر دست ۵ بار تکرار کنید. تمام این فرآیند را هم دو بار در روز تکرار کنید.

 

  1. شنا رفتن با دیوار

حرکت ورزشی شنا رفتن با دیوار برای شانه

حرکتی که اینجا معرفی می کنیم شباهت زیادی به شنا رفتن روی زمین دارد. به طور کلی همان حرکت را باید انجام دهید ولی به جای زمین، به سمت دیوار باید رفت و برگشت کنید.

رو به روی دیوار بایستید. کف دو دست را روی دیوار بگذارید. پا ها را هم به اندازه عرض شانه ها باز کنید. حالا آرام آرنج ها را خم کنید و به سمت دیوار حرکت کنید. تا جایی پایین بروید که ببینید سرتان نزدیک به دیوار شده است. ۵ ثانیه این حالت را حفظ کنید. بعد همین حرکت را برعکس انجام دهید و به حالت اول (یعنی ایستاده رو به روی دیوار) برگردید. این کار را ۵ بار تکرار کنید. این حرکت را ۲ بار در روز تکرار کنید.

 

  1. بلند شدن از روی صندلی

حرکت ورزشی بلند شدن از روی صندلی برای شانه

حرکت ساده ای است و همه می توانند انجام دهند. باید اول روی صندلی صاف بنشینید. طوری روی صندلی بنشینید که پاها روی زمین قرار بگیرند. حالا دست ها را روی صندلی بگذارید و سعی کنید خیلی آرام خودتان را از روی صندلی و با کمک دست ها، بلند کنید. وقتی از صندلی جدا شدید، همان حالت را حفظ کنید. ۵ ثانیه کافی است. این کار را ۵ بار تکرار کنید. تمام این حرکت را ۲ بار تکرار کنید.

ورزش کردن به صورت قابل توجهی روند بهبود و احتمال آسیب دیدگی مجدد یا بیشتر را کاهش می دهد. ولی به غیر از آن روش های درمانی مختلفی برای درمان آسیب دیدگی های شانه وجود دارد. مثلا استفاده از دارو های ضد التهاب هم می تواند برای کاهش درد و تورمی که معمولا در آسیب دیدگی های شانه به وجود می آید موثر باشد. ولی همیشه این مسئله را به یاد داشته باشید هر کاری که می خواهید بکنید باید تحت نظر پزشک انجام دهید و قبل از اقدام حتما با یک متخصص مشورت کنید.

 

اشتراک گذاری پست