آیا ورزشهای خاص می توانند علت ابتلا به درد سیاتیک باشند؟

آیا ورزشهای خاص می توانند علت ابتلا به درد سیاتیک باشند؟

از علل ابتلا به درد سیاتیک می توان انجام ورزش های خاص را نام برد. کلمه ی سیاتیک به علائمی اطلاق می شود که به علت وجود فشار روی عصب سیاتیک بروز می کند که شامل دایره ی وسیعی از علائم است و فاکتورهای وسیعی در آن دخیل هستند.

این عصب طولانی و گسترده از قسمت خلفی نخاع گذشته و در مسیرش از لگن، باسن و ساق پاها عبور کرده و در نهایت به یک پا می رسد.

درد تیر کشنده، حس قلقلک، بی حسی و ضعف عضلات که به دنبال مشکل سیاتیک رخ می دهد، می تواند برای فرد، ناتوان کننده باشد و حتی فعالیت های روزمره اش را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. به علاوه فاکتورهایی مثل سن بالا، اضافه وزن و آسیب هایی که ورزش وارد می کند، می تواند از علت های ناتوان کننده و حتی وخیم تر کننده ی مشکل سیاتیک باشد.

اگر در حال حاضر با علایم درد سیاتیک دست و پنجه نرم می کنید یا حتی سعی در پیشگیری از بروز آن را دارید، این که علت های بروز آن را بدانید، می تواند در وقوع زندگی ای که شما لایق آن هستید، نقش مهمی را ایفا کند.

ریسک فاکتور های معمول درد سیاتیک

ریسک فاکتور های معمول سیاتیک

درد سیاتیک می تواند ارتباط نزدیکی با نوع زندگی شما و آن بخشی که شما به حالت نشسته می گذرانید، داشته باشد؛ چرا که نشستن های طولانی مدت می تواند سبب وارد شدن فشار روی عصب سیاتیک شود.

اگر فرض کنیم نشستن طولانی مدت باعث وارد شدن فشار روی کمر می شود، در واقع نشستن نسبت به ایستادن روی پا فشار بیشتری روی کمر وارد می کند.

در حقیقت، کارمندان و رانندگان ترانزیت در معرض خطر بالای ابتلا به درد سیاتیک هستند؛ آن هم به واسطه ی نشستن های طولانی مدت. همچنین شرکت در ورزش های سنگین و موثر و فعالیت های شدید می تواند پیش زمینه ی ابتلا به آسیب ستون فقرات مثل درد سیاتیک باشد.

 

درد سیاتیک و آسیب های ورزشی

سیاتیک و آسیب های ورزشی

ترومای(آسیب حاصل از سانحه یا …) حاصل از وارد آمدن فشار روی ستون فقرات، عصب سیاتیک را تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی عصب در جای خود، در تنگنا قرار می گیرد و فشرده می شود، می تواند سبب بروز دردهای ناحیه ای، ضعف عضلانی، بی حسی(کرخت شدن)، حس قلقک و مور مور شدن در ادامه مسیر عصب شود‌. به همین دلیل است که وقتی فوتبالیست ها، گلف باز ها، کشتی گیرها و سایر ورزشکاران، متحمل ضربه های کمری می شوند، احتمال ابتلا به درد سیاتیک در آن ها افزایش می یابد.

در برخی موارد، فعالیت ورزشی باعث تحدب یا فتق دیسک های آسیب دیده می شود، این اتفاق می تواند بعد از تروما یا سال ها بعد از برداشتن وزنه ی سنگین یا پیچ خوردن ستون فقرات باشد.

وقتی دیسک های نخاعی آسیب می بینند یا از محل اصلی خود جا به جا می شوند، احتمال بیشتری وجود دارد که روی ریشه ی اعصاب، فشار وارد کنند؛ از جمله طولانی ترین عصب بدن که همان سیاتیک است.

درمان های انتخابی درد سیاتیک

درمان های انتخابی سیاتیک

اگر مبتلا به درد سیاتیک هستید(حال، علت آن فعالیت ورزشی باشد یا خیر) و درمان های حمایتی باعث بهبود وضعیت شما نشده اند، ممکن است درمان جراحی، انتخاب بعدی شما باشد.

جراحی باز ستون فقرات معمولا آخرین خط درمان است و معاینه و تشخیص پزشک می تواند لزوم انجام آن را برای بهبود شما تعیین کند

 

اشتراک گذاری پست