درگیری عصب سیاتیک

درد سیاتیک هنگام دویدن

درگیری عصب سیاتیک

۴ نکته که باید در مورد درگیری عصب سیاتیک بدانیم:

 

آیا تیر کشیدن عصب سیاتیک مانع از انجام فعالیت های روزمره ی شما است؟

برای این که بتوانید درد سیاتیک را تسکین دهید و فعالیت های روزمره ی خود را از سربگیرید، به این ۴ نکته دقت کنید:

سیاتیک یک اصطلاح کلی است شامل مجموعه ای از الگوهای درد که به همراه مشکلات عصبی در کمر رخ می دهد و در مسیر عصب دهی عصب سیاتیک تا پشت پاها امتداد می یابد.

درد سیاتیک هنگام دویدن

 1. با استفاده از گرما درمانی، دردتان را تسکین دهید.

اگر تمرینات سبک ایروبیک برای تسکین درد کمرتان کارساز نبود، قبل از شروع به دویدن و فعالیت، حتما گرما درمانی را در برنامه ی گرم کردن قبل از ورزش خود قرار دهید.

 • گرم کردن قسمت پشت(باتوک) و کمر به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه، می تواند باعث آرام شدن عضلات اطراف عصب سیاتیک وبهبود درد شود.
 • گزینه های کم هزینه ی زیادی وجود دارد بتوانید به کمک آنها به راحتی گرما درمانی را انجام دهید؛ مثل: بطری های آب داغ، حوله های بخار داغ و …
 • می توانید در طی انجام تمرینات از بسته های قابل حمل و چندبار مصرف که روی قسمت های پشت و کمر قرار می گیرند، استفاده کنید یا پک حرارتی(چسب کمری) که به مرور و به صورت مداوم کمر را گرم می کنند را امتحان کنید.

۴درمان فرعی، آیس تراپی(یخ درمانی) است، به این صورت که می تواند بعد از انجام تمرینات و دویدن، سبب کاهش التهاب و تسکین درد ناشی از فعالیت شود.

درد سیاتیک هنگام دویدن

 1. کفش هایتان را درآورید!!!

برخی افراد به این باور رسیده اند که دویدن با پای برهنه سبب تسکین درد و علائم سیاتیکشان میشود البته میان متخصصان در این باره اختلاف نظر وجود دارد

حال اگر قصد دارید آن را تجربه کنید باید چند نکته را در نظر بگیرید:

 • اول با سرعت کم شروع به راه رفتن کنید چند روز که از راه رفتن با پای برهنه گذشت آرام شروع به دویدن کنید.
 • برای دویدن، زمین مخصوص دو و میدانی را انتخاب کنید چون از زمینهای دیگر نرم تر است و باعث کاهش ناراحتی پا میشود(البته حتما قبل اززفتن و دویدن بپرسید به دونده های غیر کادری اجازه ورود میدهند؟)
 • اگر دچار علائم و مشکلات شدید دوباره کفش هایتان را بپوشید.(پیاده راه رفتن را کنار بگذارید.)

درد سیاتیک هنگام دویدن

 1. به منظور تقویت عضلاتتان یوگا انجام دهید.

یوگا میتواند از طریق تقویت عضلات هستهای(که قسمت اصلی بدن در آن است) و افزایش انعطاف پذیری شما، سبب کاهش فشاری شود که هنگام راه رفتن و دویدن بر ریشه عصب سیاتیک وارد شود.

 • اگر درد سیاتیک شما بسیار شدید باشد میتوان بسیاری از ژست های پایهای یوگا را تغییر داد و میتوانید هفته ای ۳ تا ۵ دقیقه داشته باشید.
 • ژستی را انتخاب کنید که با علت اصلی سیاتیک شما همخوانی داشته باشد. مثلا برخی از ژست هایی که در یوگا برای سیاتیک با فشار تنگی کانال نخاعی انتخاب میشوند در تضاد با ژستهایی هستند که در سیاتیک با فشار دقیق دیسک انتخاب میشود.
 • اگر مایلید در کلاس های یوگا شرکت کنید، دقت کنید مربی ای را برای این کار انتخاب کنید که در زمینه یوگا با افراد دچار سیاتیک، تجربه و مهارت کافی داشتع باشد. دریافت گواهینامه و مدرک یوگا به راحتی به کسی داده نمی شود پس بهترین راه بررسی این موضوع است.
 • صبور باشید! ممکن است ۶ هفته طول بکشد تا به طور محسوس متوجه کاهش دردتان شوید. به علاوه، هرگز درد یوگا را تحمل نکنید. اگر یوگا باعث افزایش درد شما می شود، کار را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

 

 1. به نحوی بدوید که باعث کاهش درد شما شود!

از بالا و پایین پریدن متناوب پرهیز کنید و خود را روی حرکات رو به جلو متمرکز کنید. قفسه ی سینه را جلو دهید و سرتان را بالا بگیرید تا در راستای ستون فقرات قرار گیرد.

 • پاشنه ی پاهای خود را روی زمین نکوبید و دست هایتان را کنار بدن حرکت ندهید.
 • از عضلات شکم و کمر کمک بگیرید تا به نخاع استحکام بدهد و آن را حمایت کند.
 • در هنگام انجام تمرینات، فقط روی یک شکل و فرم جدید راه رفتن تمرکز کنید. مثلا هنگام راه رفتن فقط حواستان باشد پاشنه ی پای خود را زمین نکوبید و بعد که به آن عادت کردید، نگران این موضوع باشید که قفسه سینه خود را جلو داده اید یا گردنتان در راستای ستون فقرات است یا نه؟!

 

و در آخر، اگر مشکل سیاتیک دارید، حتما و حتما قبل از هرگونه اقدام به فعالیت، راه رفتن، تغییر حالت و… به پزشک مراجعه کنید.

حال اگر مصمم شده اید که حتما بدوید، به این ۴ نکته توجه کنید و آن ها را در تمرینات خود مد نظر قرار دهید. به مرور خواهید دید بهبود چشم گیری در حس درد و ناراحتی سیاتیک اتفاق می افتد و کیفیت زندگیتان نیز بهبود خواهد یافت.

اشتراک گذاری پست