هفت آسیب شایع در ورزش

آسیب های شایع ورزشی

هفت آسیب شایع در ورزش

 

ورزشکاران فعال در تعطیلات آخر هفته ها باید در مورد پیشگیری و درمان ۷ آسیب شایع در ورزش بدانند، پس از یک هفته بدون تحرک زندگی کردن، تلاش برای انجام انواع ورزش ها در آخر هفته میتواند شما را در معرض ابتلا به آسیبهای ورزشی قرار دهد.

 

هفت آسیب رایج ورزشی عبارتند از:

 1. ۱٫ پیچ خوردگی مچ پا (Ankle sprain)
 2. ۲٫ کشیدگی کشاله ی ران (Groin pull)
 3. ۳٫ کشیدگی زرد پی (رباط) پشت زانو (Hamstring strain)
 4. ۴٫ التهاب و درد قسمت جلویی ساق پا (Shin splint)
 5. ۵٫ آسیب به زانو، پارگی رباط صلیبی (ACL tear)
 6. ۶٫ آسیب به زانو، سندروم کشککی رانی (پتلوفمورال) ]آسیبی که به دلیل استفاده مکرر از کپسول کشکک زانو به سمت استخوان ران رخ میدهد.[ (Patellofemoral syndrome)
 7. ۷٫ سندروم آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow)

 

به منظور ارتقای آگاهی از نحوه ی درمان و مهمتر، برای پیشگیری از آن و نیز اطلاع از این مسئله که بهترین زمان رجوع به پزشک  برای درمان آسیبهای ورزشی چه موقع  است با این مقاله همراه باشید.

 • شایعترین آسیبهای ورزشی کش آمدن و پیچ خوردگی است.
 • پیج خوردگی آسیبی است که به رباط وارد میشود، یعنی همان طنابهای محکمی که استخوان را به مفصل متصل میکند. کشش و فشار ناگهانی به رباط (لیگمان) بیش از حد تحملاش سبب تغییر شکل یا از هم گسیختگی آن میشود. کشیدگی آسیبی است که به فیبرهای عضلات یا تاندونهایی که ماهیچه را به استخوان متصل میکند، وارد میشود. کشیدگی به اصطلاح به کشش ماهیچه گفته میشود آن هم به یک دلیل که کشش بیش از حد یا استفاده بیش از حد از یک ماهیچه سبب از هم گسیختگی فیبرهای عضله یا تاندونها میشود.

ویلیام رابرت، پزشک ورزش و فارغ التحصیل از دانشگاه مینه سوتا میگوید: «میتوانید محدوده رباطها (لیگمان) و تاندون- ماهیچه را مثل یک فنر بدانید.» زیرا این بافت به دنبال فشار وارده بر آن کش آمده و سپس به اندازه ی قبلی خود باز میگردد. مگر اینکه بخاطر فعالیت و همچنین ورزش از محل اصلی خودش خیلی دور برده شود.

پیشگیری از شایعترین آسیبهای ورزشی

برخی مواقع پیشگیری از آسیبهای شایع ورزشی خارج از کنترل ماست حال آنکه اکثر مواقع قابل پیشگیری هستند.

برخی مواقع پاره ای از آسیبهای ورزشی را خودمان بر سر خودمان می آوریم چون برای انجام آن ورزش خاص شرایط بدنی آماده ای نداریم

پس بهتر است هر روز تمرین کنید و از دو طرف هم سود ببرید، یعنی هم از تعطیلات و اوقات آخر هفته لذت ببرید و هم سلامت خودتان را حفظ کنید

هر فعالیت ورزشی باید آهسته و ابتدا با نرمش شروع شود تا از بروز آسیبهای شایع ورزشی پیشگیری کند.

هارگوت پوتوکیان، پزشک متخصص ورزشکاران فارغ التحصیل از دانشگاه پرینستون میگوید: «نرمش و گرم کردن بدن باعث افزایش جریان خون به سمت ماهیچه ها، افزایش انعطاف پذیری و کاهش وقوع آسیب ها میشود.»

صدماتی که به دنبال استفاده ی بیش از حد از اندام رخ میدهند شایع اما قابل پیشگیری هستند. طبق فرضیات اگر مدتی است که از ورزش فاصله گرفته اید، حد الامکان تا یک ساعت قبل از نرمش به توپ ضربه نزنید حال اگر آن فعالیت گلف، دویدن یا ورزش تیمی باشد. حتما هفته ها قبل از شروع ورزش مدتی نرمش انجام دهید آن هم ابتدا با ورزشهای سبک تمام عضلات را به صورت گروهی گرم و آماده کنید.

پس یاد بگیرید تشخیص دهید که چه زمانی وقت وارد شدن به زمین بازی است!

پس حتی وقتی از نرمش خسته شدید آن را متوقف کنید. خستگی عضلات شما را از آرمانهایتان در مورد مکانیزم های محافظتی دور کرده و خطر بروز انواع آسیب ها را بالا میبرد.

اگر امروز آسیب ندیدید هفته و روزهای بعد میتوانید دوباره ورزش کنید.

 

درمان رایج ترین آسیبهای ورزشی

معمولا آسیب های ورزشی از خفیف تا متوسط طبقه بندی میشوند. درست است که آسیب هایی وارد آمده اما خب همه چیز هنوز سر جایش است. شما میتوانید با استفاده از روشهای P.R.I.C.E تراپی (محافظت کردن، استراحت، سرما درمانی، کمپرس کردن، و بالانگه داشتن اندام) مشکل را برطرف کنید؛ اما باید در نظر داشته باشید که برخی از آسیبهای ورزشی حتی باانجام بهترین روش درمانی برای درمان کامل به ماهها زمان نیاز دارند.

اگر کشیدگی یا پیج خوردگی شدید باشد؛ در هر حال تمام ماهیچه، تاندون یا رباط از هم گسیخته شده است و احتمالا درمان جراحی اندیکاسیون (لزوم) می یابد.

ما برای درمان هر یک از آسیبهای رایج ورزشی، درمانی خاص داریم که عبارتند از:

 

 1. پیچ خوردگی مچ پا

اصلا پیچ خوردگی مچ پا چیست؟!

اکثر ورزشکاران این مشکل را تجربه خواهند کرد. به خصوص زمانی رخ میدهد که مچ پا زیاد به سمت داخل چرخانده شود. این حالت رباطهای اطراف مچ را تحت فشار قرار داده و سبب از هم گسیختگی آنها میشود (بهخصوص آنهایی که ضعیفتر هستند.)

حال چه میتوان کرد؟!

در پیچ خوردگی مچ پا این مطلب مهم است که با ادامه دادن ورزش، از تحلیل رفتن قدرت و انعطاف عضله پیشگیری کرد (و ابتدا باید مراقب آسیب دوباره هم بود!)

شما میتوانید از پزشکتان درخواست تمرینات فیزیوتراپی داشته باشید تا بدانید کدام نوع از تمرینات را میتوانید بدون ترس از آسیب بیشتر انجام دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

این‌که دقیقا یادداشت کنید پیچ خوردگی در چه تاریخی رخ داده است، مهم است. آسیب دیدگی قسمت فوقانی مچ پا به مراتب کندتر درمان شده و در این حالت لازم است توسط پزشک معاینه شوید که قسمت تحتانی مچ آسیب ندیده باشد.

یکی از راههایی که به تشخیص آسیبدیدگی قسمت بالایی مچ کمک میکند این مساله است که این آسیب اغلب با لمس دردناک بالای مچ پا همراه است.

 

 1. کشیدگی کشاله ران

اصلا کشیدگی کشاله ران چیست؟!

کشش و جابه جایی ناگهانی پوزیشن سبب کشیدگی عضلات داخلی ران ( کشاله )میشود. گلف، فوتبال، فوتسال و بسکتبال از ورزشهایی هستند که آسیب به کشاله در آنها شایع است.

حال چه میتوان کرد؟

اغلب آسیبهای وارده به کشاله با کمپرس کردن، سرد کردن و استراحت درمان میشوند.

اینکه زودتر از موعد اصلی به فعالیتهای قبلی پرداخته شود ممکن است سبب وارد شدن صدمات جدیتر و مشکلات طولانی مدت به کشاله شود (پس فکرش را هم نکنید!)

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر آسیب وارده به کشاله که همراه با التهاب و تورم باشد باید در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شود.

 

 1. کشیدگی زرد پی پشت زانو

اصلا کشیدگی تاندون پشت زانو چیست؟!

سه ماهیچه در پشت ران، زردپی را تشکیل میدهند. ممکن است هنگامی که با شدت زیاد توپ را شوت میکنید یا حرکات و تکانهای ناگهانی هنگام دویدن دارید، زردپی بیش از حد کشیده شود.

افتادن به سمت جلو حین اسکی روی آب یکی دیگر از علل شایع وقوع کشیدگی زردپی پشت زانو است.

حال چه می‌توان کرد؟!

زردپی پشت زانو از اعضایی است که وقتی آسیب ببیند درمانش طول میکشد چرا که خود راه رفتن درحالت عادی روی آن فشار وارد میکند.

درمان کامل ۱۲-۶ ماه به طول می انجامد.

آسیب مجدد شایع است چون درمورد اکثر ورزشکاران، ساکت و بی حرکت در یک گوشه نشستن برای مدت طولانی سخت و تقریبا غیر ممکن است.

 

 1. درد و تورم در قسمت جلویی ساق پا (Shin splint)

اصلا Shin splint چیست؟!

احساس درد در قسمت فوقانی ساق پا که اصطلاحا Shin splint نامیده میشود، عموما به دنبال دویدنهای طولانی مدت به خصوص در دویدن روی سنگ فرش و جاده ی آسفالت رخ میدهد.

حال چه میتوان کرد؟!

استراحت، سرد کردن و استفاده از مسکن اولین و بهترین خط درماناند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

درد به خصوص درد shin splint به ندرت حاکی از یک شکستگی ریز در استخوان ساق پا به دلیل فشار است. (شکستگی بسیار ریز که در قدامی ساق پا رخ میدهد.)

اما اگر با وجود استراحت باز هم احساس درد داشتید باید به پزشک مراجعه کنید.

شکستگی ناشی از فشار به استراحت طولانی تری برای بهبود نیاز دارد، اغلب به مدت ۱ ماه یا حتی بیشتر.

 

 1. آسیب زانو: پارگی رباط صلیبی (ACL tear)

اصلا ACL tear چیست؟!

رباط صلیبی قدامی (ACL) استخوان پا را به زانو متصل میکند. دویدن و ایستادن ناگهانی یا حتی ضربه ی از پهلو به زانو میتواند سبب گسیختگی رباط صلیبی شود. گسیختگی (پارگی) کامل میتواند همراه با شنیدن صدای تِپ (pop) باشد.

 • کی باید به پزشک مراجعه کرد؟!
 • تقریبا همیشه! هر وقت که احساس کردید رباط صلیبی تان آسیب دیده است باید به پزشک مراجعه کنید. گسیختگی رباط صلیبی قابلیت آن را دارد که بصورت بالقوه شدیدترین آسیب ورزشی باشد. پارگی کامل رباط صلیبی معمولا برای درمان نیازمند عمل جراحی است البته برای کسی که میخواهد یک بار دیگر انجام فعالیت ورزشی را جزو آرمانهایش تصور کند!

 

 1. آسیب به زانو: سندروم کشککی رانی (Patellofemoral syndrome)

اصلا سندروم کشککی رانی چیست؟!

سندروم کشککی رانی میتواند به دنبال حرکات مکرر کپسول زانو به سمت استخوان ران که میتواند سبب آسیب به بافت زیر کپسول زانو شود، رخ دهد که دویدن، والیبال و بسکتبال معمولا شامل آن میشود که در آن یک زانو یا هر دو میتواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

حال چه میتوان کرد؟!

کلید درمان صبوری است. درمان سندروم کشککی رانی میتواند حدودا تا ۶ هفته به طول بیانجامد تا تمام علایم برطرف شود. و اینکه انجام تمرینات خفیف در این مدت مهم است. نرمش دادن به عضلات ۴ سر میتواند سبب کاهش درد شود.

 

 1. سندروم آرنج تنیس بازان (Tennis Elbow) (التهاب اپیکندیل)

اصلا سندروم آرنج تنیس بازان چیست؟!

استفاده ی مکرر از آرنج (مثلا در طی بازی گلف یا تنیس) میتواند سبب برانگیختگی و از هم گسیختگی تاندونهای آرنج شود. التهاب اپیکندیل (استخوان هومروس) در افراد ۳۰ تا ۶۰ ساله بسیار رایج است که اغلب هم قسمت خارجی آرنج را درگیر میکند.

حال چه میتوان کرد؟!

علائم تورم اپیکندیل اغلب با کنار گذاشتن تنیس و گلف از بین رفته و درد بهبود می یابد.

PRICE (فشار دادن، استراحت، یخ، متراکم کردن، و بالا بردن اندام) اساس درمان در آسیبهای شایع ورزشی است.

درد ضعف بدن است. ممکن است برای بسیاری از ما این سوال پیش بیاید که: “خب، نباید یکم از این بابت نگران باشیم؟ پاسخ بله است.”

استفاده از P.R.I.C.E برای درمان تمام آسیبهای ورزشی مفید بوده و به بازگشت سریعتر به میدان ورزش کمک خواهد کرد.

اول اینکه باید بدانیم التهاب، پاسخی طبیعی به این نوع آسیبها است. تورم بیش از حد باعث محدود شدن دایره ی حرکات مفصل و نیز تداخل در روند بهبود میشود.

پنج اصل درمان اولیه آسیب ورزشی

شما میتوانید با استفاده از اصل P.R.I.C.E از التهاب بیشتر جلوگیری کرده و روند بهبودی را سرعت ببخشید.

 • P(محافظت کردن): ممانعت از آسیب بیشتر. برای آسیبهای شدیدتر ناحیه آسیب دیده را با یک اسپلینت، پد یا آتل محافظت میکنیم.
 • R (استراحت): محدود کردن فعالیتها. محدود کردن فعالیتها میتواند سبب ممانعت از شدت یافتن آسیبها شود.
 • I (سرما درمانی): بلافاصله پس از آسیب اندام را سرد کنید. پوتوکیان میگوید: ((یخ در بین داروها، برای آسیبهای ورزشی معجزه است.)) یخ خواص ضد التهابی دارد حال آنکه عوارض جانبی خاصی نمیدهد. در ۴۸ ساعت اول آسیب، هر ۲ ساعت به مدت ۲۰ دقیقه اندام را سرد کنید. در این مدت اندام را گرم نکنید. یخ باعث کاهش التهاب و تورم میشود.
 • C (کمپرس و گرما درمانی): اندام را محکم پانسمان کنید. بانداژ سفت با یک باند کشی سبب کاهش تورم خواهد شد.
 • E (بالا نگه داشتن اندام): ناحیه آسیب دیده را بالا نگه دارید. بالا تر نگه داشتن اندام آسیب دیده نسبت به قلب سبب کاهش تورم خواهد شد.

داروهای مسکن معمولا درد ناشی از آسیبهای ورزشی را تا آستانه ی قابل تحمل شدن کاهش می دهند. اگر این اتفاق پس از مصرف این داروها رخ نداد حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

 • چه زمانی باید از نظر درمانی به آسیبهای رایج ورزشی توجه کرد؟

ما هم میدانیم شما آدم سر سختی هستید اما! باهوش باشید و حتی اگر ذره ای شک کردید که دچار علائم زیر شده اید به پزشک مراجعه کنید:

 • • تغییر شکل در مفصل یا استخوان ( بنظر شکسته باشد یا غیر عادی حرکت کند).
 • • تحمل وزن را نداشته باشید یا بدون عصا نتوانید راه بروید.
 • • التهاب بیش از حد
 • • تغییرات رنگ پوست به سمت کبودی ملایم
 • • حتی بعد از چند روز درمان حمایتی یا R.I.C.E بهبودی حاصل نشده است.

 

اشتراک گذاری پست